Štěpánské hony

Přehled štěpánských honů MS Podhradí

Čas plyne velmi rychle a často už si ani nevzpomeneme co se stalo minulý týden.

Rozhodl jsem se tedy sepsat podle mých dohledaných záznamů a poznámek přehled jak asi probíhaly naše tradiční štěpánské hony za posledních téměř patnáct let. Pamětníci si mohou zavzpomínat a noví členové se dozví něco z historie MS.

HISTORIE

1999 Byla neděle sraz v 8 hodin v restauraci Pod Lípou.Přesný počet osob nevím protože v tuto dobu se ještě nevedla povinná evidence ale účast byla malá.Počasí bylo pěkné slunečno.Proběhly čtyři leče.1.Kobyla,2.nad Bočanovým,3rákosí u ND,4.Topolky u Badhauzu.Uloveno bylo 9zajíců a 3 kohouti.Poslední leč proběhla pod lípou.Byla svíčková.Proběhla bohatá tombola..Pan Kolomazník Mirek řečený Syneček vydražil zajíce za 320Kč.

2000 Bylo úterý sraz v 9 hodin v restauraci Pod Lípou.Počet střelců 31.Policie ČR přišla na kontrolu a 4 členové se podrobili dechové zkoušce s negativním výsledkem.Počasí nám nepřálo byla zima padal déšť ze sněhem.Honil se les od Muchova krůtu až po lhotský chodník a pak prutník.Další leč proběhla v dnes už neexistující lokalitě kterou zabral lom.Výřad byl nad vodojemem v Bednované a odtud jsme se přesunuli vlečkou na poslední leč pod lípu.Opět svíčková.Uloveni byli 4 zajíci 1 kohout 2 sojky.

2001 Středa sraz v 9 hodin v restauraci Pod Lípou.Marodím ze zády .Hon vede B. Vašinka Hodně sněhu.Traktor z vlečkou jel kolem ZD ale neprojeli museli se vrátit.Uloveno 19 zajíců 2 kohouti.a srna stržená psem.

2002 Čtvrtek sraz v 9 hodin v restauraci Pod Lípou. 28 střelců 10 honců.Je máz mínus 8 C a zataženo.Opět nás navštívila policie 3 foukali a provedli kontrolu zbraní.Začínáme v Muchově krůtu u elektrovodu v sadě ukončuji leč neboť je střeleno 18 zajíců. Dál střílíme jen kohouty prutník a Nové Dvory. Výřad u kyselky v ND. Traktorem z p. Derychem na poslední leč pod lípu. Celkem tedy 18 zajíců a 2 kohouti. Na jídlo guláš.

2003 Vzhledem k probíhajícím soudním sporům o uznání honitby s panem Derychem se hon nekonal.

2004 Soudní spory se táhnou a jsme jen pověřeni MěÚ v Lipníku dohledem na úseku Myslivosti lovit však stále nemůžeme.Na Štěpána jsme byli vyrozuměni že ve velké oplocence nad skalou je uvězněn kus srnčího .Sešli jsme se zde Já Ing. Koukal Prekop Laďa Domes a Bohuš Vašinka abychom jej vyhnali kusa jsme již nenašli jen barvu a lýčí s paroží asi se nějak dostal ven.Bylo nám velmi smutno když jsme si uvědomili že bychom se v tuto dobu za normálních okolností účastnili našeho tradičního honu.

2005 Ještě stále nelovíme

2006 Úterý v 9 sraz v restauraci Pod Lípou.20 střelců 13 honců. Počasí krásně slunečno plus3 C. Jedem avii zapůjčenou od VLS k Badhauzu 1. leč pak Topolky a rákosí Po té přejezd ke hranici ze Sušicemi a odtud ploužená až po zbružovo. Tady nás čekala policejní kontrola na závěr honu vše v pořádku.Výřad před Hospodou.Na jídlo daňčí kapsa .Byla obnovena tradice mysliveckého soudu.Uloveno26zajíců 11kohoutů.

2007 Středa sraz v 9 hodin v restauraci Pod Lípou.22střelců 9 honců.Zataženo mínus 4 C sněhový poprašek.Honu se účastním ale pro bolest zad ho vede Bohuš Vašinka.Avii k Badhauzu pak topolky a rákosí.Janov.Nakonec ploužená les od hranice k smradlavce zde také výřad. Uloveno 14 zajíců 8 kohoutů .Poslední leč pod lípou tombola dražba Mysl soud .

2008 Pátek poprvé se koná sraz na Myslivecké chatě v 9 hodin.Polojasno mínus4 C ostrý severní vítr.Účast velmi hojná 33 střelců 16 honců .Veze nás avie .Začínáme klasicky od hranice sušické směr ND rozdělením na dvě leče 3.leč ještě kobyla v leči nad Bočanovým nám utekly dvě prasata.Poté jsme přejeli opět k hranici a udělali jsme plouženou leč po melioračním příkopu a do ND u ZD konec Výřad a poslední leč na myslivecké chatě .Sloveno13 zajíců.Na chatě se sešlo s manželkami ostatními kolem 70 lidí proběhla tombola a Myslivecký soud.

2009 Sobota sraz na Myslivecké chatě v 9 hodin.Polojasno plus 3 C. Sešlo se17 střelců a 13 honců. Začínáme klasicky od hranice sušické směr ND v první leči sloveny dvě prasata.Dohledáváním a stáním se hon protáhl takže jsme dotlačili 2.leč k Bočanovému a ve 14.30 jsme končili.Mimo dvě prasate sele a lončák bylo sloveno 8 zajíců.Přesun avii na MCH kde proběhl výřad a poslední leč.Tombola a Myslivecký soud.

2010 Neděle. Sraz na Myslivecké chatě v 9 hodin.Zataženo mínus 2 C chumelí. Přítomno 28 střelců.Přesun auty d o nových dvorů žene se klasicky dvě leče les prasata žádná. pak ještě rákosí u ND odtud utekl jeden zajíc.Výřad na MCH . Sloveni 4 zajíci.Tombola soud dražba bylo draženo sele divokého prasete .Při předávání dražiteli náhle zhaslo světlo po rozsvícení mu byla výhra předávána k jeho hrůze a k pobavení všech to však byla jen vycpaná škára.Vše se nakonec vysvětlilo jako myslivecký žert a pokračovalo se v zábavě.

2011 Pondělí. Začínáme klasicky na myslivecké chatě sraz v9 hodin.Účast 27střelců a16 honců na nástupu nám mimo trubačů zazpíval Ruda Prokeš a pak jsme se vlastními auty přesunuli do ND.V rákosí jme udělali první leč a byl sloven jeden kohout.pak jsme postupovali od sušické hranice směr ND v první leči byly sloveny dvě prasata sele a lončák ve třetí pak liška.konec ve 14 hodin .Stratil s nám jeden honec ale když jme se ho vydali hledat byl už na cestě na chat.Výřad na MCH.poslední leč tamtéž.Průběh obvyklý Tombola ,dražba mimo soud byl také novou korunou korunován král honu host p. Drozd.

2012 Středa sraz na myslivecké chatě sraz v9 hodin.přítomno 34 střelců a 10 honců.Zataženo plus jeden stupeň.Přesun auty u Badhauzu 1. kolo na bažanty uletěli dva kohouti a tři slepice .přesun na hranici.V první leči sloveny 4 prasata převážně hosty z Hlinska na představené u smradlavky v další leči 3prasata celkem tedy sedm kusů je to historický rekord v dějinách MS tolik ks se nám nikdy na spol lovu nepodařilo slovit .Poslednio leč na MCH tombola dražba Mysl soud.